Návrat na hlavní stranu Obchodní místa Kalendář akcí Nápověda Nabídka reklamy Pro registrované ČESKYENGLISHDEUTSCHFRANCAISPOLSKI
Návrat na hlavní stranu
Návrat na hlavní stranu
Pořadatelé si vyhrazují právo změny termínu, programu i účinkujících.
  Království perníku

Kuňkání pod Kuňkou. Vánoční přípravy zahájili řezbáři s motorovými pilami

Jak vzniká dřevěný anděl v životní velikosti nebo třeba dřevěné hodiny, to návštěvníkům ukázali řezbáři, kteří se ve čtvrtek sešli na tradiční akci Předvánoční Kuňkání pod Kuňkou.

„Jezdíme sem každý rok. Je tu fajn atmosféra, během které vytvoříme vždy nějaké zajímavé výrobky. Třeba tenhle anděl bude sloužit příští rok jako ozdoba u městského vánočního stromu,” popsal jeden z umělců Pavel Kolář.

Na pozemcích takzvaného Království perníku pod hradem Kunětická hora u Pardubic se každoročně setkávají přátelé z různých koutů České republiky, kteří spontánně podle své nálady předvádějí své řezbářské umění, například za pomoci motorové pily.

Podle organizátorů má slovo kuňkání v Království perníku mnoho významů a může označovat cokoliv. Například zazpívat si, napít se dobrého piva či ponořit se do dobrého jídla, což potvrdil Karel Janota, který bydlí ve vedlejší vesnici. „Dám si tady pivko, popovídám s řezbáři a jen tak si užívám klidu. Býval jsem lesák, takže jsem měl pilu taky v ruce každou chvíli,” řekl.


U všech čertů

Pokud byla někomu zima, mohl navštívit místní útulnu U všech čertů, kde byla možnost ochutnat místní gastronomické speciality. „Je zima, horká čokoláda bodne,” pochvalovala si jedna z maminek Lucie Charvátová.

Zároveň se lidé v útulně mohli podívat, jak místní dámy vyřezávají malé dřevěné výrobky, od lžíce na polévku až po funkční dřevěné hodiny. Výroba malého skřítka podle Nadi Vokálové zabere přibližně hodinu, když to má člověk v ruce. „My jsme v důchodu, máme času dost, uděláme toho dnes hodně, hlavně na Vánoce,” dodala Vokálová.

Návštěvníci mohli také za poplatek navštívit Muzeum perníku, které se postupně obléká do sváteční vánoční výzdoby. V kamnech Perníkářské dílny Ježibaby hořelo a praskalo dřevo, Medovému ráji dominoval betlém z perníku. Na děti čekalo Ježíškovo nebe, kde byla možnost zanechat Ježíškovi dopis s vánočním přáním. „Přání se neříká nahlas, to by se pak nesplnilo,” řekl malý Jakub.

Martin Alt
Denik.cz 18. 11. 2022

Pardubický deník 18. 11. 2022

DALŠÍ INFORMACE: Perníková chaloupka
Zveřejněno 18.11.2022

 Česká republika: 
Podle druhu akce:
Místa konání:
Programová nabídka:
Kontaktní adresa:
Kam na Pardubicku s.r.o.
Zámeček č.p. 38
533 52 Ráby u Pardubic
tel. (+420) 466 612 474
Důležitá upozornění:
 • Prodej vstupenek se uskutečňuje dle smlouvy mandátní jménem a na účet příslušného pořadatele, který jako jediný nese odpovědnost za rozsah a kvalitu jím poskytnuté služby.
 • Změna termínu, programu a účinkujících vyhrazena. Ve vlastním zájmu se průběžně informujte na prodejním místě nebo na této internetové adrese.
 • Zakoupené vstupenky nelze ani vrátit ani vyměnit.
 • Ve vlastním zájmu chraňte vstupenky a jejich kontrolní čísla (PIN) před zneužitím. Kontrolní číslo lze použít pouze jednou, poté je vstupenka neplatná.
 • Kopírování a jiné způsoby padělání či upravování vstupenek se zakazují.
 • Nekupujte vstupenku od prostředníků, kteří nejsou vlastníky razítka na zadní straně vstupenky. Jinak riskujete, že se stanete obětí podvodu a že si koupíte bezcenný padělek.
 • Copyright 1998-2023 © Kam na Pardubicku, s.r.o.
  www.VSTUPENKY.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku, s.r.o.
  Součást integrovaného prezentačního a rezervačního systému Doménová koule.
  Fulltext