Návrat na hlavní stranu Obchodní místa Kalendář akcí Nápověda Nabídka reklamy Pro registrované ČESKYENGLISHDEUTSCHFRANCAISPOLSKI
Návrat na hlavní stranu
Návrat na hlavní stranu
Pořadatelé si vyhrazují právo změny termínu, programu i účinkujících.
  Království perníku

Proč se kopec nazývá Svinec? [ Pověst ]

Možná, že si řeknete, proč se kopec nazývá Svinec. Odpověď může dát i tradovaná pověst: Před časem žil v Kojetíně chudý člověk, který, i když měl čtyři děti, vzal si do rodiny sirotka Jakuba. Hoch byl vzpurný, neposlušný a každou práci vykonával s odporem. Jednou hlídal na kopci nad vsí ovce. Když mu o poledni přinesla sestra k obědu krajáč mléka s chlebe, odhodil se vztekem džbánkem a chléb pošlapal. Přitom volal: "Než bych toto mizerné jídlo jedl, to ať zkamením a ať mne raději svině sežerou!"

V tom z blízkého lesa vyběhly dvě svině a sežraly ho. Vystrašená sestra běžela domů a řekla otci, co viděla. Ten se sousedem vyběhli na kopec a na vrcholu spatřili ohlodané Jakubovy kosti a vedle nich ležel v kámen přeměněný chléb. Ovce našli pod kopcem u pramene, který tam nikdy nebyl. Zjistili, že voda vytéká ze džbánku, který Jakub ve zlosti odhodil.

Podle tohoto příběhu se prý kopec nad Kojetínem nazývá Svinec a pramen Mléčný džbán.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Pověst
AKTUALIZACE: Markéta Mácová org. 56, 18.03.2003 v 15:06 hodin

 Česká republika: 
Podle druhu akce:
Místa konání:
Programová nabídka:
Kontaktní adresa:
Kam na Pardubicku s.r.o.
Zámeček č.p. 38
533 52 Ráby u Pardubic
tel. (+420) 466 612 474
Důležitá upozornění:
 • Prodej vstupenek se uskutečňuje dle smlouvy mandátní jménem a na účet příslušného pořadatele, který jako jediný nese odpovědnost za rozsah a kvalitu jím poskytnuté služby.
 • Změna termínu, programu a účinkujících vyhrazena. Ve vlastním zájmu se průběžně informujte na prodejním místě nebo na této internetové adrese.
 • Zakoupené vstupenky nelze ani vrátit ani vyměnit.
 • Ve vlastním zájmu chraňte vstupenky a jejich kontrolní čísla (PIN) před zneužitím. Kontrolní číslo lze použít pouze jednou, poté je vstupenka neplatná.
 • Kopírování a jiné způsoby padělání či upravování vstupenek se zakazují.
 • Nekupujte vstupenku od prostředníků, kteří nejsou vlastníky razítka na zadní straně vstupenky. Jinak riskujete, že se stanete obětí podvodu a že si koupíte bezcenný padělek.
 • Copyright 1998-2021 © Kam na Pardubicku, s.r.o.
  www.VSTUPENKY.cz je registrovaná ochranná známka společnosti Kam na Pardubicku, s.r.o.
  Součást integrovaného prezentačního a rezervačního systému Doménová koule.
  Fulltext